Modelka – wszędzie znaczy to samo?

Słysząc “modelka” nasze pierwsze skojarzenia to piękna kobieta, markowe ubrania, sesje fotograficzne, wybiegi mody… Jednak czy wszędzie to słowo znaczy to samo?

Kto może zostać modelką?

W swojej kolejnej książce, Marcin Margielewski zabiera nas raz jeszcze na wycieczkę na Bliski Wschód.

Modelki z Dubaju” (https://www.taniaksiazka.pl/modelki-z-dubaju-marcin-margielewski-p-1451562.html) to opowieść dziewczyny o dziewczynach, które marzą o lepszym życiu. Niestety, czasami ich marzenia wcale się nie spełniają a “lepsze życie” okazuje się koszmarem, którego nie były w stanie sobie nawet wyobrazić.

Do Zjednoczonych Emiratów Arabskich trafiają kobiety ze wszystkich zakątków kuli ziemskiej. Kuszone perspektywą poznania księcia z bajki czy zrobienia kariery, bezkrytycznie ufają tym, którzy oferują im intratne posady modelek i hostess.

Niektóre dziewczyny – jak główna bohaterka książki – Monika, chcą po prostu przeżyć przygodę życia. Jednak dla większości z nich – zagubionych, żyjących całymi pokoleniami w biedzie, wydaje się to być jedyna szansa na wyrwanie się z marazmu i poprawę statusu materialnego swojego i ich rodzin.

Wszystkie łączy jedno – są młode, piękne, zdeterminowane i gotowe do poświęceń w imię dużych pieniędzy.

Modelka i “modelka”

Po przyjeździe do Dubaju, życie większości dziewczyn zmienia się w prawdziwy dramat. Ci, którzy wcześniej kusili ich obietnicami życia księżniczki z bajki okazują się handlarzami ludźmi i członkami mafii.

Zamiast na wybiegi, dziewczyny trafiają w najlepszym przypadku na orgie na luksusowych jachtach. Pozostałe zostają sprzedane do podrzędnych domów publicznych. Wiele z nich znika po prostu z powierzchni ziemi. Nikt nie wie, co się z nimi stało.

W kraju, w którym prostytucja jest surowo karana, prostytutki nazywa się modelkami. Brzmi ładniej i nie budzi podejrzeń…

Życie po życiu

Monice udało się wyjść ocalałą z traumy, którą przeżyła. Przeżyła, wróciła do Polski, zaczęła nowe życie ale skaza pozostanie z nią już na zawsze.

Nie wszystkie “modelki” mają tyle szczęścia. Nie wytrzymują psychicznie, popełniają samobójstwa, cierpią na syndrom stresu pourazowego i na zawsze pozostają obciążone konsekwencjami decyzji, która miała być najpiękniejszą przygodą ich życia.

Marcin Margielewski w każdej kolejnej książce ujawnia coraz to nowe tajemnice świata Bliskiego Wschodu, o których na co dzień się nie mówi.

W “Modelkach z Dubaju” zabiera czytelników za kulisy seks biznesu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i pokazuje jak łatwo pogoń za marzeniami może doprowadzić do upadku.